top of page

Kongres Nowej Ewangelizacji - Swindon 2017

To był niezwykle intensywny weekend. W dniach 15 – 17 września odbył się w Swindon Kongres Nowej Ewangelizacji. Wydarzenie, które zgromadziło setki gości z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rzymu oraz Polski.


W czasach postępującej laicyzacji zachowanie wiary i tożsamości religijnej jest wyzwaniem. Ale Bóg wymaga byśmy na tym nie poprzestawali. „Idźcie i głoście!” – to wezwanie by otworzyć się na innych i pociągnąć ich w kierunku zbawienia. Może się to w pierwszej chwili wydawać wręcz przytłaczającym zadaniem, podczas Kongresu poznaliśmy jednak ludzi, którzy właśnie to robią.


Na nasze zaproszenie do Swindon przyjechali abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Czerwionka, o. Jacek Dubel, ks. Bogusław Drożdż oraz Marek Filar, jak również Dyrektor ds. Ewangelizacji 2033/Europa Albert Galea. Wszyscy oni mają wieloletnie doświadczenie w pracy formacyjnej, a ich historie, mamy nadzieję, staną się inspiracją dla licznych uczestników Kongresu.


W ciągu trzech dni wzięliśmy udział w licznych seminariach i panelach dyskusyjnych. Kapłani oraz świeccy wymienili się doświadczeniami z pracy w ramach rozmaitych organizacji katolickich. Przybliżono nam działalność m.in. wspólnot Emmaus, Dom Boży, Galilea, Radości Paschalnej, św. Tymoteusza oraz Ruchu Światło-Życie. To właśnie takie wspólnoty są miejscami, w których wiara i charakter człowieka kształtowane są w duchu ewangelii. I jest to praca wspólna, bo choć każdy może znajdować się na innym etapie życia i rozwoju, to wszyscy mamy do czego dążyć i coś poprawić.


Myślę, że jest dla nas jasne, że jesteśmy również wysłani do ewangelizowania naszych przyjaciół, znajomych, współpracowników i sąsiadów. Nie możemy zatrzymywać dobrej nowiny przyniesionej nam przez Pana Boga tylko dla siebie. Musimy się nią dzielić z innymi. Mieszkając w Anglii możemy a przede wszystkim powinniśmy być wzorem i magnesem przyciągającym Anglików do kościoła. Kongres Nowej Ewangelizacji jest naszym pierwszym krokiem, a przed nami długa droga.


Każdego dnia odbywały się również nabożeństwa, przy wspaniałej oprawie muzycznej. Śpiew scholi z Londynu uskrzydlał dusze i nadawał uroczystościom podniosłego charakteru.


Uczestnicy Kongresu mogli też liczyć na ciepłe posiłki, bo trzy dni modlitw i dyskusji, to nie tylko wyzwanie intelektualne, ale i spory wysiłek wymagający uzupełnienia energii. Dla gości z odległych zakątków kraju zapewnione były noclegi dzięki wspólnocie Domowy Kościół oraz wsparciu parafian.


Kongres Nowej Ewangelizacji był jednym z największych wydarzeń zorganizowanych w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Swindon. Dziękujemy naszym znamienitym gościom za przybycie, wszystkim jego uczestnikom, oraz licznym osobom, które poświęciły swój czas i dołożyły starań, by to spotkanie mogło się odbyć. Bóg zapłać i obyśmy spotkali się znów w nawet szerszym gronie!


zdjęcia: Radosław Puszyński


bottom of page